Haber

Engin Özkoç: Tank 18 ay sonra çıkacak dediniz.

CHP Küme Başkan Yardımcısı Engin Özkoç, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sakarya’daki tank palet fabrikasıyla ilgili sözlerine yanıt verdi. Özkoç, “Tank üretimi hiç gerçekleşmedi. 2023’ün başındayız. Erdoğan, ‘Mayıs ayında iki Altay tankını testlerini yapmak üzere ordumuza teslim edeceğiz’ dedi. Şimdi ne diyor 2025’te seri üretime başlayacağız.İnsanlar Allah’tan korkar.Sen Sakarya’nın Karasu ilçesinde 2 milyon metrekarelik Altay tankı ihalesini bu beceriksiz dolandırıcıya bedelsiz verdiğiniz gün, ‘Bunlar’ dediniz. 18 ay sonra tank çıkacak.” Tamam hayır. 2023’te kasetten çıkacak dediniz, hayır. Bugün ne var? ‘İnşallah 2025’te seri üretime başlarız’ diyorsunuz. Yalancı Kemal Kılıçdaroğlu mu, Engin Özkoç mu, Recep Tayyip Erdoğan mı?

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Özkoç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Sakarya’daki tank palet fabrikasında yaptığı açıklamalara yanıt verdi. Engin Özkoç’un konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“SÖZ ETTİĞİNİZ BU DURUM TANK PALETİ İLE İLGİLİ BİR DURUM DEĞİLDİR: AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Sakarya’daki tank palet fabrikasını ziyaret ederek burada basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı; ‘Sakarya’da milletvekili olarak bulunan kişi bu, 50 bin TL’lik dava açtım. Ve o davayı kazandım. O parayı bir vakfa bağışladım. Allah hayırlarımı kabul etsin. Şimdi öncelikle bahsettiğiniz kasa tank palet kasası değil. İkincisi milletin gözünün içine bakarak konuşmayın AKP genel başkanı da olsanız bu size yakışmaz. Bu gerçek değil. O dava daha bitmedi. İtiraz etmeye gitti. Dava devam ederken bu parayı ilk yerel mahkemeye yatırmak gerekiyordu. Bu yüzden döşendi. Alıp vakfa vermiş olabilirsiniz ama dava süreci bitince o parayı sizden alacağım, o para vakıfta kalacak, o para cebinizden çıkacak.

50 BİN LİRADAN DA FAZLA İNCELEDİM: Söylediğin iğrenç sözlere karşılık bu sözleri söyledim. O mahkemenin beni gelişigüzel cezalandırması mümkün değil. Çünkü hakarete hakaretle karşılık verdim. Bunun için kanunda bir hüküm var. Genel Önderimize, milletimize, milletimize, hanımlarımıza bu iğrenç sözleriniz devam ederse, size cevap vermek için 50 bin liradan fazlasını feda edeceğim.

TAYYİP ERDOĞAN DEĞİL, TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN EMİRLERİSİNİZ: O basın açıklamasını yaparken ana muhalefet partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştiriyor ve bunu öyle bir gülümseyerek yapıyorsunuz ki; Bir milletvekilini eleştiriyorsunuz. Yanınızda duran Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve komutanları sizi alkışlıyor. Ne yazık. Türkiye ne kadar ilerledi? Sizler Türkiye Cumhuriyeti’nin komutanlarısınız, Tayyip Erdoğan değil. Bir siyasi partinin üyesi değilsiniz. Sen beni, milletimizi temsil ediyorsun. Çocuklarımızı gönderdiğimiz ocağı temsil ediyorsunuz. Bir siyasi parti liderinin saçmalıklarını alkışlayacak duruma ne zaman geldiniz? Şiddetle eleştiririm.

KAÇ AY OLDU BİLİYOR MUSUNUZ? TAM 50 AY GEÇTİ: Tank palet fabrikasını yıllardır anlatırım. Ben söylüyorum sayın Genel Başkanımız anlatıyor. Recep Tayyip Erdoğan, milli tankın seri üretim ihalesini, bu işle hiçbir ilgisi olmayan kalifiye bir dolandırıcı olan Ethem Sancak’a verdi. Ethem Sancak’ın fabrikası yok, tecrübesi yok. Seri üretim ihalesi 9 Kasım 2018’de imzalandı ve seri üretime 18 ay sonra başlanacağı söylendi. Kaç ay geçti biliyor musun? Tam 50 ay oldu. Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan, milletin gözünün içine bakan biri, AKP Genel Başkanlığı olarak basın önünde bir kez daha böyle bir saçmalığı söyleyebilir mi? Komutanlar bu saçmalıkları alkışlayabilir mi? Türkiye gerçekten böyle bir ülke mi oldu? 50 ay geçti.

SÖZLEŞMEYE AYKIRI, SERİ ÜRETİMDEKİ İLK TANKIN MAYIS 2020’DE TESLİM EDİLMESİ GEREKİYOR: (Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Altay tankının seri üretimi ile ilgili geçmiş konuşmalarının yer aldığı videoyu izledikten sonra) Ne diyor, 2023 başında orduya teslim törenini yapacağız diyor. Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan diyor. Sözleşmeye göre seri üretimdeki ilk tankın Mayıs 2020’de teslim edilmesi gerekiyordu. 2020’de mi teslim edildi? Hayır. 2021’de hayır, 2022’de hayır. Tank üretimi hiç gerçekleşmedi. 2023 yılının başındayız. Erdoğan iki Altay tankını da Mayıs ayında test için ordumuza teslim edeceğimizi söylemişti. Şimdi ne diyor, 2025’te seri üretime başlayacağız diyor. İnsan Allah’tan korkar.

YALANCI KİMDİR? KEMAL KILIÇDAROĞLU VEYA ENGİN ÖZKOÇ VEYA RECEP TAYYİP ERDOĞAN?: Sakarya’nın Karasu ilçesinde 2 milyon metrekare araziyi Altay tankı ihalesine bedelsiz tahsis ettiğiniz gün bu beceriksiz dolandırıcıya tankın 18 ay sonra çıkacağını söylediniz. Tamam, hayır. 2023’te kasetten çıkacağını söyledin, değil mi? Bugün ne diyorsun ‘İnşallah 2025’te seri üretime başlayacağız’. yalancı kim Kemal Kılıçdaroğlu mu, Engin Özkoç mu, Recep Tayyip Erdoğan mı? yalancı kim

MOTOR VE GÜÇ TAKIMI HARİÇ TAMAMI BİZE MÜLKİYETLİDİR: Fırtına obüsleri, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından tasarlanan, tank palet fabrikasında dünyada ender bulunan formda üretildi. Motor ve güç seti hariç tamamen bize aittir. Tank paletindeki komutanlar ve askerler tamamen kendisine aittir. Tank palet fabrikasında üretim tank palet fabrikası personeli tarafından gerçekleştirilmiştir. Erdoğan da bu konuda saçma sapan sözler söyledi. Fabrikayı BMC’ye devrederken ‘Burası atıl bir yer, burada fırtına obüsleri ürettiklerini söylüyorlar ama Kemal Bey saçmalıyor’ dedi. Bugün yine gördük. (2019’da Erdoğan’ın fırtına obüsleriyle ilgili konuşmasının videosu)

SANDAK ‘YOK İHALE EDİLMEDİ YAPILACAK BİZE TESLİM EDİLECEK’ DİYOR: Ethem Sancak bile ulusal bir haber kanalında Fırtına obüsleriyle ilgili sorulan bir soru üzerine ‘Bu size ihale ile mi veriliyor?’ Ethem Sancak, ‘Hayır ihalesi yapılmadı, ihalesi yapılacak ve bize teslim edilecek’ diyor. (HaberTürk TV’deki programda sorulan soruya Ethem Sancak’ın verdiği yanıtın videosu) Kim aldı? Ethem Sancak. İhaleyi almadan önce ne diyor, ‘Bütün hazırlıklarımızı yaptık’ diyor. Yani… Tıpkı tank palet fabrikasında olduğu gibi ihale cepte. İhaleyi ona verecekler. İhale ile değil, sözleşme ile nasıl verecekler. Tıpkı Altay tankında olduğu gibi.

KATAR ORDUSU KAR, KAYBEDİK: Tank palet fabrikasında, fabrika BMC’ye teslim edilmeden önce 281 adet Fırtına obüsü üretildi. Kim tarafından? Türkiye Cumhuriyeti ordusunun tank palet fabrikası tarafından. Bugün gösterdikleri 6 obüsün üretimi BMC’de yok. Türk Silahlı Kuvvetlerinin kendi başarısıdır. Ama faturayı ordumuz ve biz ödüyoruz. Ordumuzun mühendislerinin işçilerimizin alın teri ile tasarladığı, fabrikamızın altyapısında üretilen 6 obüsün tasarımı için BMC’ye ne kadar fatura kesildiğini merak ediyorum. Milli Savunma Bakanı şimdiye kadar tüm sorularımı yanıtladı. Buradan gözlerinin içine bakarak tekrar ediyorum. BMC’ye ne kadar para fatura edildi? Biz üretirsek ordumuz bundan ne kadar kâr eder? Yani Katar ordusu kâr etti, biz zarar ettik.

ARADIĞIMDA ‘Üzgünüm, gelemem. ARKADAŞLAR, BİLDİRİN DEDİNİZ: Milli Savunma Bakanına 231 bin 300 madde sordum; Ordumuz tarafından tank palet fabrikasında üretilseydi 65 milyon 640 bin TL olacaktı. BMC birebir aynı malları üretiyor ve hiçbir kalemde yer almayan ve diğer kalemlerde de yer almayan ‘kar dahil denge genel yansıtma tutarı’ diyerek 65 milyonun üzerine 274 milyon 981 TL koyarak toplam 292 milyon 673 TL alıyor. muhasebe sistemi hiç. Üzgünüm. Bunu sordum. Milli Savunma Bakanı ‘Bu soruya burada cevap vermeyeceğim, sizi tank palet fabrikasına davet ediyorum, orada size anlatacak arkadaşlar yanlış bilgi vermiş olabilirler’ dedi. ‘Selam komutanım’ dedim. Böyle giderse ordumuzun meselesine geleceğim’ dedim. 27’sine randevu aldık. Önceki gün aradığımda ‘maalesef gelemem’ dedim. Arkadaşlarınız sizi bilgilendirsin, dediniz. “Daha sonra” dedin. Tıpkı Fırtına obüsleri gibi. Genel Kurul’da fırtına obüslerinde de aynı şeyi söylediniz, ihaleyle ilgili bir yıl oldu cevap vermediniz. Artık buna da cevap vermiyorsun.

DOLANDIRICI PRESTİJLİ OLACAK, VEKİLİNİZİ MAHKEMEYE ÇIKARACAKSINIZ…: Ethem Sancak’ın dediği kadar kontrol edilmiyor. Türkiye Cumhuriyeti’ndeki nitelikli dolandırıcının sözü geçerli midir? Türkiye Cumhuriyeti Milletvekilinin sözü geçerli midir? Az önce Altay tankı ihalesini verdiniz. Tank üretmeden giden, kaçan, AKP’ye giren ve sonra ayrılan Doğu Perinçek ile birlikte Suriye’de dış işleri temsil etme cüretini gösteren bu kişiyi televizyonda gösteriyorsunuz. Nasıl açıklayacağız? Dolandırıcı konuşur, vekil konuşmaz. Dolandırıcı prestijli olacak, vekilinizi mahkemeye vereceksiniz. Bunun bir an önce açıklığa kavuşturulmasını istiyorum.

GERİ İSTİYORUZ: Tank palet fabrikasını ordumuza geri istiyoruz. Ya 6 ay içinde bunu yaparsınız ya da 6 ay sonra millet, Millet İttifakını iktidara getirir, sonra hem kanun önünde bunu talep ederiz hem de gereğini yaparız. Ethem Sancak kendini beğenmiş bir tavırla televizyona çıkıyor, ‘Almanlar yapar motoru hocam Engin Özkoç’un arkasındaki güçler…’ Engin Özkoç’un arkasında hangi güçler var? ABD, Engin Özkoç’un arkasındaydı, Engin Özkoç ABD’dekilere şunları söyledi; ‘Ethem Sancak Almanya’dan motor alacak, engelleyin’ peki ya bu tür bir adam, bu tür bir kişilik. Şimdi ulusal televizyonda görünüyor. Şimdi kimin arkasında ABD olduğunu göstereyim. (Ethem Sancak’ın “Tayyip Erdoğan, Büyük Ortadoğu Projesi’nin eşbaşkanıydı. Biz aslında Amerika’nın desteğiyle iktidara geldik” dediği ses kayıtları) Kim o? Ethem Sancak, ‘Tayyip Erdoğan Amerika’yı arkasına alarak iktidara geldi’ diyor. Şimdi öyle diyor. Amerika’yı arkasına alan Tayyip Erdoğan, Ortadoğu Projesi’nin Amerika ile Eşbaşkanı Tayyip Erdoğan, 3 milyon 750 bin Müslüman katledilirken Amerikan askerlerinin yılbaşını kutlayan Recep Tayyip Erdoğan… Köşede Amerika, Engin Özkoç’un arkasında. Söyledikleri yalan bu.

O TELEVİZYON KANALINDAN KİMLER HAYIRLI OLACAK ÖĞRENELİM. MİLLETİMİZ BUNA KARAR VERİN: Ethem Sancak bir yalancıdır. Ethem Sancak gibi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan Recep Tayyip Erdoğan da maalesef doğruyu söylemiyor. Bugün yaptığı asılsız açıklamaları resim ve belgelerle ispatladım. Buradan bir kez daha Genel Başkanımız Kemal Bey’in çağrısını seslendiriyorum: Cesaretin varsa, gerçekten bilgin ve tecrüben varsa ve söylediğin sözlerde samimi olduğunu iddia ediyorsan karşına çık. , gel gör, televizyonlar seni davet ediyor, Kemal Kılıçdaroğlu hangi kanalda karşına çıkacak. Dilerseniz halkımızın önünde yanınızda olacaktır. Bakalım o kanaldan kimler kıpkırmızı çıkacak. Milletimiz karar versin.

BU ÜLKE SİZLERE SAVUNMA SANAYİİNİ HİÇ TECRÜBESİZ OLMADAN VERMEK ZORUNDA MI? SEN KİMSİN: Ethem Sancak’ın tank palet fabrikası ihalelerine ilişkin rakamları kesinlikle doğru değil. Ethem Sancak, hisselerinin yüzde 49,9’unu ‘300 milyon TL’ye hisselerimi Katar’a verdim’ diyor. Yarısını Talip Öztürk’e yani 142 milyon TL’ye sattım” diyor. Sattıysa Talip Öztürk 71 milyon dolar, hisselerinin yüzde 25’i 71 milyon dolar, 71 milyon doları toplarsak 213 milyon dolar.

Şimdi Ethem Sancak, ‘BMC aldım ama ödemedim, bu 213 milyon doları Öztürk’ten aldım, parayı topladım, borcumu ödedim’ diyor. Ya bu millet size TMSF’den fabrika almak zorunda kalsa, bu ülke de sizin tecrübeniz yokken size savunma sanayini teslim etse? Kimsin? Ordumuzda Türkiye Cumhuriyeti’nin teknolojisini en üst düzeyde yapan ordumuza ait fabrikalarımız var. Eğitimli çalışanlar ve mühendisler var. Çok güzel şeylerin altına imza atıyorlar. Bilgi ve deneyime sahiptirler. Hiçbir şey olmadan milyonlarca dolardan bahsediyorsun. Daha sonra biz bu işi yapamayız diyorsunuz, Recep Tayyip Erdoğan uzun bir aradan sonra bize Ethem size 60 milyon TL, Öztürklere 60 milyon TL verelim dedi. 120 milyon TL, siz Tosyalılara yaptırın. Milletin 60 milyon TL’sinden bahsetmek ne kadar kolay değil mi? İnsanlar geçemez. Yoksulluk içinde ama Ethem Sancak, Tayyip’in 60 milyon TL verdiğini ve geri çekildiğini söylüyor. Takdir milletimize aittir.”

“CHP KÜME BAŞKAN YARDIMCILIĞI BU ATAMA TALEBİNİ YARIN SABAH GÖRÜŞECEK”

Özkoç, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AKP Grubu’nun anayasa değişiklik teklifiyle ilgili randevu talebinde bulunup bulunmadığı; Varsa Özkoç, “Böyle bir atama talebi var. Ancak diğer muhalefet partilerine de bu atama talebini yaptılar. Yarın sabah CHP Küme Başkan Yardımcıları bu atama talebini değerlendirecek. Ondan sonra paylaşacaklar.” halkla birlikte karar verirler.” verilmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort