Yaşam

Pierpaolo Piccioli Valentino’ya Veda Ediyor

Moda ayı bitmiş olsa da sektördeki haber döngüsü pek de sakin değil. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde Phoebe Philo’nun aynı adı taşıyan ilgi çekici koleksiyonunun merakla beklenen ikinci lansmanını gördük ve Dries Van Noten’in kurduğu çok sevdiği markadan yakında ayrılacağına dair haberler duyduk. Şimdi, sessiz görünen bu Cuma gününde Valentino, kreatif direktör Pierpaolo Piccioli’nin tarihi İtalyan evindeki görevinden ayrılacağını duyurdu.

1999’dan bu yana marka ile çalışan Piccioli, bir yetkiliye yaptığı açıklamada, “Tüm hikayelerin bir başlangıcı ya da sonu yoktur, bazıları gölge üretmeyecek kadar parlak bir şekilde sonsuz bir şimdiki zaman yaşarlar” dedi. “25 yıldır bu şirketteyim, 25 yıldır da benim ve bizim olan bu güzel hikayenin dokularını dokuyan insanlarla birlikte varım ve yaşıyorum.”

Piccioli, kariyerine Valentino’da aksesuar bölümünde başlamış olsa da, kendisi ve meslektaşı Maria Grazia Chiuri 2008 yılında ortak kreatif direktörlük pozisyonlarına terfi ettiler. Chiuri altı yıl sonra Dior’u yönetmek üzere ayrıldığında, Piccioli baş tasarımcı olarak devreye girdi; İlkbahar 2017 şovu onun ilk kişisel sergisi oldu. O zamandan beri, esir almayan cesur renk tonları (bkz. resmi PP Pembe Pantone rengi) ve güçlü ifadeli silüetler kullanmasıyla tanındı. İlginçtir ki, en yeni koleksiyonu belki de renkten yoksun ilk koleksiyonuydu; tamamı siyah olan parçalar, çarpıcı şekilleri ve ilginç dokularıyla dikkat çekiyordu.

Piccioli, güçlü kadınları farklı bir stil anlayışıyla giydirmesiyle tanınıyor (Rihanna, Florence Pugh ve Suki Waterhouse’un hepsi parçalarını kırmızı halıda giydi) ve koleksiyonlarını geçici trendler yerine yenilikçi temalar etrafında odaklıyor.

Piccioli’nin bir sonraki hamlesi ya da halefinin kim olabileceği konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı ancak Alessandro Michele ve Sarah Burton’ın hâlâ bir yere varamadığı göz önüne alındığında, adayların listesi oldukça güçlü…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu