Haber

AB’nin Ermenistan’daki sivil misyonu başlıyor

Avrupa Birliği’nin (AB) Ermenistan’ın Azerbaycan sınırındaki istikrar ve normalleşme çabalarına katkı sağlamak amacıyla görevlendirilen sivil misyonu bugün göreve başlıyor.

Avrupa Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre, 23 Ocak’ta resmen kurulan AB Ermenistan Misyonu (EUMA), Ermenistan-Azerbaycan sınırının Ermenistan tarafında konuşlanacak.

Misyonun amacı, “Ermenistan’ın sınır bölgelerinde istikrara katkıda bulunmak, çatışmalardan etkilenen bölgelerde halkın güvenini ve güvenliğini tesis etmek ve Ermenistan ile Azerbaycan’ın ortasında normalleşme çabalarına imkan verecek ortamı sağlamak” olacak. .

Görevde yaklaşık 50 silahsız gözlemci de dahil olmak üzere 100 sivil olacak. Misyonun merkezi, Ermenistan’ın Vayots Dzor eyaletinin merkez şehri Yeghegnadzor olacak.

27 Aralık 2022’de Ermenistan, AB’nin Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’e bir mektup yazarak AB’yi ülkesinde sivil bir misyon atamaya davet etti. AB Konseyi, 23 Ocak 2023’te misyonun kurulmasına ilişkin bir karar aldı.

Misyon tarafsız olacak ve görevi 2 yıl boyunca yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu