Ekonomi

Demiryolu yatırımları 27 milyar dolara ulaştı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) iş birliğinde yürütülen Sürdürülebilir ve Akıllı Hareketlilik Stratejisi ve Eylem Planı çalışmaları, üniversitenin Davutpaşa yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Programda konuşan Karaismailoğlu, Türkiye olarak belirledikleri yeşil dönüşüm vizyonunda demiryollarının yerinin çok değerli olduğunu, 2003 yılından bu yana demiryollarına 347 milyar liralık yatırım yaptıklarını, Kent içi ulaşımda bin 460 kilometrelik hızlı tren hududu yaptıklarını, 2003 yılından bu yana demiryollarına yatırım yaptıklarını, ağı 13 bin 150 kilometreye çıkardıklarını anlattı.

Bakanlık olarak şehir içi ulaşımda 320 kilometrelik raylı sistem projesini hayata geçirdiklerini belirten Karaismailoğlu, “Bakanlığımızca yapımı devam eden 13 projede toplam 177,3 kilometrelik raylı sistem hattının inşaatı devam ediyor. devam eden demiryolu yatırımları 27 milyar dolar Yürütülen projeler sadece kentsel ulaşım projesi değil, aynı zamanda rekreasyon ve yürüyüş alanlarını da içeren çevresel olarak sürdürülebilir projelerdir.

Karaismailoğlu, projenin detaylarını paylaşarak, bu projelerin en hoş örneklerinden birinin de Kazlıçeşme-Sirkeci Kentiçi Ulaşım ve Rekreasyon Odaklı Dönüşüm Projesi olduğunu kaydetti.

Raylı araçların yerli ve milli üretimi konusunda değerli çalışmalar yaptıklarını belirten Karaismailoğlu, “Saatte 160 kilometre tasarım hızına sahip ilk yerli ve yerli elektrikli treni ürettik, çalışmalarını tamamladık. Bugün de tamamladık. , testte 10 bin kilometreyi geçti.Üretime başlayacağız. Aynı zamanda saatte 225 kilometre hız yapan araçlarımızın tasarımları da devam ediyor. Önce prototiplerini sonra seri üretimine başlayacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu