Haber

Meclis ne zaman açılacak? EYT ne zaman meclise gelecek? Meclis toplantısı ne zaman, EYT toplantısı ne zaman?

Meclis ne zaman açılacak? Kahramanmaraş’ta yaşanan sarsıntıların ardından 11 ilde yıkım ve milletvekillerinin deprem bölgesinde olması nedeniyle TBMM’deki çalışmalara ara verildi. Peki Meclis ne zaman açılacak? EYT ne zaman meclise gelecek? Meclis toplantısı ne zaman, EYT toplantısı ne zaman? detay…

PARLAMENTO NE ZAMAN AÇILACAK?

TBMM, deprem nedeniyle 3 hafta ara verdiği çalışmalarına yarın başlayacak. Milyonlarca kişinin merakla beklediği EYT düzenlemesi ilk olarak Genel Kurul’da yasalaşacak. Ayrıca 5 siyasi partinin mutabakatı ile Deprem Araştırma Kurulu kurulacak.

EYT YASAL OLACAK

Türkiye Büyük Millet Meclisi, asrın felaketi nedeniyle ara verdiği çalışmalarına bu hafta da devam edecek. Genel Kurul’da öncelikle emeklilik yaşına ilişkin teklif görüşülecek. Milyonlarca kişinin merakla beklediği EYT teklifi hafta içinde yasalaşacak. Teklifte herhangi bir rastgele değişiklik öngörülmemektedir. Buna göre 8 Eylül 1999 ve öncesinde işe başlayanlar emekli olabilecek. Emeklilik için yaş sınırı aranmayacaktır. Başvurular yasanın yürürlüğe girmesinden sonra alınacaktır. İlk maaşların Nisan ayında hesaplara yatırılması planlanıyor.

DEPRM ARAŞTIRMA KOMİTESİ KURULACAK

Mecliste ayrıca Deprem Araştırma Komisyonu kurulacak. 5 siyasi partinin konuyla ilgili önerileri birleştirilerek Genel Kurul’da görüşülecek. Kurul, bölgede incelemelerde bulunacak ve uzmanlardan bilgi alacak. Depremlerin neden olduğu can ve mal kayıplarını önlemek için kapsamlı bir rapor hazırlanacak. Meclis Genel Kurulu’nda ayrıca Kahramanmaraş’taki depremlerle ilgili genel kurul toplantısı yapılması bekleniyor.

FEZLEKE DE KONUŞULACAK

TRT Haber’de yer alan bilgiye göre, yargılama TBMM’de de yapılacak. Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, CHP’li Ali Mahir Başarır ile İYi Parti’den Lütfü Türkkan’ın dokunulmazlıklarının kaldırılması için toplanacak. Komisyonda iki milletvekili sözlü savunma yapabilecek.

habersereflikochisar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu